آموزش مسواک زدن به کودک

زمان شروع مسواک زدن در کودکان

والدین باید از تولد تا یک سالگی به سلامت دهان کودک اهمیت زیادی دهند و مراقب آنها باشند؛ بسیاری افراد فکر می‌کنند، چون نوزادان و شیرخواران دندانی در دهان خود ندارد پس نیازی به رعایت بهداشت دهان آنها نیست اما رعایت اصول بهداشت دهان و دندان باید از همین دوره آغاز شود.

تمیز کردن دندان کودک به خصوص شب هنگامکه او مدت زمان طولانی شیر می‌خورد، اهمیت زیادی دارد؛ اگر فرزند شما بی‌قراری می‌کند و ممکن است که خواب شب را از شما بگیرد، حداقل با چکاندن آب در دهان او غلظت شیر را به حداقل برسانید.

باید از یک تا سه سالگی به سلامت دهان کودک اهمیت زیادی داد و مراقب سلامت دهان آنها بود؛ به محض اینکه دندان‌های فرزندتان رشد کرد شما می‌توانید از مسواک استفاده کنید، مسواک مناسب برای فرزند باید دسته‌ای بلند و پهن، سری کوچک و مو‌هایی نرم داشته باشد.

مهم نیست که مسواک از چه مارکی باشد، در این سن می‌توان برای مسواک زدن دندان کودکان از خمیردندان استفاده کرد، اما توجه کنید که تا سن زیر 2 سال، باید از خمیر دندان مخصوص کودکان که بدون فلوراید است، به حجم یک عدس، استفاده شود.

برای آموزش مسواک زدن به کودکان ابتدا خودتان مسواک زدن دندان‌های او را امتحان کنید سپس کاری را که انجام داده‌اید مجدد برای او تکرار کنید. ساده‌ترین راه برای مسواک کردن دندان‌های کودک این است که او را در بغل خود نشانده و سر کودک را روی آرنج دست به شکل خم‌شده نگه‌دارید. یک مسواک سر کوچک و نرم مو نایلونی که با توجه به سن کودک برای او مناسب است انتخاب کنید سپس به‌آرامی مسواک را داخل دهان او کرده و به‌سرعت دندان‌های کوچک او را بشورید.

در طول روز ۲مرتبه این کار را انجام دهید. یک‌بار در روز بعد از خوردن صبحانه و در هنگام بعدازظهر پس از خوردن آخرین نوشیدنی. کودک ممکن است مسواک را بجود یا اینکه به سمت آن چنگ بزند. اجازه دهید تا او به این کار خود ادامه دهد اما درنهایت به‌آرامی سر او را به سمت عقب خم کرده و مسواک بزنید.

مسواک زدن کل سطح دندان کودک نوپای خود را به‌تدریج آغاز کنید. سپس کم‌کم کل سطوح دندان‌ها را با مسواک پوشش دهید. زمانی که مشغول مسواک کردن دندان‌های او هستید با او صحبت کنید و برایش مراحل مسواک زدن و کارهایی که انجام می‌دهید را توضیح دهید. تا سن ۷سالگی به همین روش ادامه دهید و در مسواک زدن دندان‌ها به او کمک کنید اما در این رده سنی سعی کنید مسئولیت مسواک زدن را بر عهده خودش بگذارید.

یک مشوق پیدا کنید. از دندان‌پزشک کودک بخواهید به خاطر اینکه کودک دندان‌هایش را مسواک می‌زند، به او جایزه بدهد. تشویق از جانب فردی که منبع قدرت است و روپوش سفید به تن دارد، کودک نوپا را به ادامه این روند تشویق می‌کند.

درنهایت باید گفت که کودک در همه زمینه‌ها از پدر و مادر تقلید می‌کند. اگر شما مسئله مسواک زدن و بهداشت دهان را جدی بگیرید، مطمئن باشید کودک هم علاقه‌مند می‌شود از شما پیروی کند.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: مسواک کودکان، آموزش مسواک زدن به کودک، شروع مسواک زدن کودک، آموزش مسواک زدن