غذای کمکی نوزاد

شروع غذای کمکی به نوزادان، از کی شروع کنیم؟

بهترین و غنی ترین غذا برای نوزادان شیر مادر است؛ با این وجود در کنار شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای کمکی نیز از شش ماهگی توصیه می شود. زمان آغاز تغذیه کودک با این اغذیه تازه، به خود کودک بستگی دارد. یکی از مهم ترین پروسه های بزرگ کردن نوزاد شروع دادن غذای کمکی به آن هاست.

اما برای دادن غذای کمکی عجله نکنید، طبیعی است که کودک با غذا خوردن بیگانه باشد.

کودک باید بتواند تعادل کافی برای کنترل سرش را داشته باشد و به کمک والدین یا صندلی مخصوص نوزادان، قادر به نشستن باشد. همچنین توانایی جویدن و بیرون دادن غذاهای جامد نیز در این برهه را داشته باشد. همه این عوامل در کنار هم در غذا خوردن کودک تاثیرگذارند.

اگر افرادی زودتر از 6 ماهگی به طور روتین به شیرخواران غذای کمکی میدهند، کار اشتباهی است. زودتر از 6 ماهگی دادن غذای کمکی برای عموم بچه ها خطای بزرگی است، مگر در موارد خاصی که برخی بیمار یها سبب شود پزشک غذا را برای بچه ها سریعتر آغاز کند.

یکی از عیبهای آغاز زودهنگام غذای کمکی این است که غذای کمکی خطر آلرژی و اسهال را افزایش میدهد. در پایان 6 ماهگی تکامل دستگاه گوارش بیشتر شده و احتمال آلرژی کمتر میشود و درصد عفونتهای گوارشی هم پایین می آید.

شروع غذای کمکی باید با ساده ترین مواد غذایی باشد، در عین حال که انرژی لازم را دارد کمترین اثر آلرژنی را داشته باشد. اگر در پایان 6 ماهگی غذای کمکی آغاز می شود بهتر است مادر مثلا فرنی را با شیر خود درست کند و موادی که در آن استفاده میشود در درجه اول باید برنج باشد، زیرا آلرژن بودن آن از هر ماده دیگری کمتر است.

دادن گندم را باید تا پایان 8 ماهگی به تاخیر انداخت. اگر شیر مادر کفاف ندهد می توان فرنی را با شیر پاستوریزه یا شیر گاو یا شیرهای مدت دار درست کرد.

بادام را نیز می توان آسیاب کرد تا دانه های آن قابل هضم باشد. میتوان حریره بادام را از صافی رد کرد و شیره آن را به شیرخوار داد. اگر مواد به قدری ریز شده که خوردن آن برای شیرخوار راحت باشد، بهتر است خود مواد جامد را هم به شیرخوار داد زیرا شیره آن بیشتر روغن و مواد جامد آن حاوی پروتئین است.

بعد از فرنی و حریره نیز می توان به شیرخوار سوپ داد. در سوپ باید از ساده ترین مواد استفاده کنیم. به عنوان نمونه مقداری هویج، برنج و گوشت گوسفند را باید به حدی پخت که بتوان آن را له کرد تا قابل بلعیدن باشد.

بهتر است ابتدا فرنی، حریره یا سوپ رقیق تر و غلظت آن کمی از شیر مادر بیشتر باشد. به مرور می توان غلظت آن را بیشتر کرد و در ظرف مدت کوتاهی به غلظتی شبیه هلیم رساند که به آسانی از قاشق نریزد.

هر چه غذا رقیقتر باشد کالری آن کمتر است. به هر حال تمامی مواد غذایی را میتوان به مرور به کودک داد و اولویت بر آن است که غذاهایی به شیرخوار داد که کمترین اثر آلرژیزایی و بیشترین میزان کالری و مواد مغذی را داشته باشد.

مثلا میوه خیلی پرکالری نیست و به عنوان نخستین مواد غذایی مطلوب نیست، با این حال اگر مادر به دلایلی دوست دارد که به فرزندش میوه بدهد می تواند کمی موز رسیده را له کرده و به او بدهد.

بین هر ماده غذایی که به کودک میدهیم، بهتر است 5 روز فاصله بگذاریم یعنی غذای کمکی را از فرنی شروع کنیم، 5 روز بعد حریره و 5 روز بعد سوپ. بعد از چند هفته مادر این فرصت را دارد که تمامی مواد غذایی را به مرور به فرزندش بدهد.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: غذای کمکی نوزاد، شروع غذای کمکی، غذا نوزاد از شش ماهگی، غذا کمکی چه بدهیم