علت بی قراری نوزاد

علت کولیک یا قولنج دقیقا چیه؟

تعریف کولیک دقیقا مشخص نیست، اما اگر کودکی سالم با تغذیه‌ی مناسب بیش از ۳ ساعت در روز، بیش از ۳ روز در هفته و بیش از ۳ هفته گریه کند، حدس زده می‌شود که ممکن است به قولنج یا کولیک نوزادی مبتلا یاشد. مواردی که در مورد قولنج یا کولیک نوزادی می‌دانیم، شامل:

در صورتی که نوزاد شما پس از ۹ ماه کامل به دنیا بیاید، این مشکل ۲ هفته پس از زایمان شروع خواهد شد و اگر نوزاد نارس باشد، شروع آن بیشتر از ۲ هفته خواهد بود.

تقریبا خود به خود پس از ۳ تا ۴ ماه بهبود می‌یابد.

جنسیت، نوع تولد و نوع تغذیه شیر مادر یا شیر خشک، هیچ تأثیری بر آن ندارد.

کودکانی که در زمان نوزادی مبتلا به کولیک شده‌اند با کودکانی که مبتلا نشده‌اند، هیچ تفاوتی ندارند.

جالب‌ترین مسئله درباره کولیک این است که این مشکل فقط به نوزادان سالمی که تغذیه خوبی دارند، مربوط می‌شود. کولیک به این معناست که نوزاد بَد اخلاق شما بیمار نیست، مشکل کمبود تغذیه ندارد و کاملا سالم است. به همین دلیل تشخیص کولیک بسیار مشکل است، زیرا تمامی آزمایشات سالم هستند و سلامت نوزادتان را نشان می دهند، اما شما کم کم با مشاهده گریه بیش از حد متوجه آن می شوید.

علائم و نشانه های کولیک یا قولنج نوزاد چیست؟

گریه فرزندتان به فریادی تبدیل می‌شود که با گریه‌ای که معمولاً برای جلب توجه اتفاق می‌افتد تفاوت دارد. صدایی که قادر به آرام کردن آن نیستید و به شدتی است که باید بلافاصله خوتان را به او برسانید. اما نشانه‌های ظاهری کولیک در نوزاد به شرح زیر است:

سرخی صورت

زانو ها خم شده به سمت سینه

دست‌های مشت شده و سفت

چهره رنجور

پشت خم شده و گردن کشیده

سفت شدن بدن

تعرق

پاهای سرد

نپذیرفتن شیشه و پستان

تسکین کولیک نوزادی

اولین اقدام تغییر تکنیک تغذیه نوزاد می باشد به نحوی که هوای کمتری وارد معده کودک شود یا از تحریک بیشتر پرهیز شود. این روش ها از جمله بادگلوگرفتن، استفاده از شیشه های منحنی و کیسه های تاشو(collapsible) برای شیر دادن، که توسط متخصصین اطفال آموزش داده می شود.

گرچه تئوری های مطرح در اتیولوژی کولیک بطور کامل اثبات نشده اند، ولی درمان های مرسوم اغلب کم هزینه و کم خطرند و به کاهش اضطراب والدین (که نمی خواهند بدون اقدامی منتظر اتمام گریه کودک شوند) نیز کمک می کند.

مهم ترین گام برای حل مشکل کولیک، مراجعه به متخصص اطفال است تا هرگونه مشکل پنهانی‌ که امکان شباهت با کولیک را داشته باشد بررسی شود، مثل عفونت‌های گوش میانی و مجاری ادراری که اغلب علائم مشابه کولیک را دارند. با این حال نوزادان کولیکی مشکلی از نظر سلامتی ندارد. اما پزشک با تشخیص کولیک می تواند راه حل های آرام کردن نوزاد را به شما آموزش دهد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر رفتار کولیکی ریشه در کمبود فلوراهای یا باکتری‌های خوب روده داشته باشد، پروبیوتیک‌ها می‌توانند یاری رسان باشند. همچنین تصحیح فیزیکی وضعیت ستون فقرات نیز می‌تواند جریان سیستم گوارشی را تنظیم کند. شیردهی پستانی رژیم خوبی برای این نوزادان است، اما اگر نوزاد را با شیرخشک تغذیه می کنید، اطمینان از مصرف شیرخشک مناسب نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، چراکه روش تغذیه نوزاد در ماه‌های اولیه، اهمیت بسیاری دارد.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: بی قراری نوزاد، دل درد در نوزادان، کمبود شیر نوزاد، علت گریه نوزاد