ریزش مو در بارداری

ریزش مو، خشک یا چرب شدن موها از جمله تغییرات شایع دوران بارداری است که در اثر تغییر هورمون ‌ها به وجود می آید و جای نگرانی خاصی ندارد. بدن یک خانم باردار بیشتر از حالت عادی به آهن نیاز دارد، در نتیجه تغذیه نامناسب، کمبود آهن و انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های گروهBممکن است باعث آن شوند. استرس و اضطراب نیز از جمله عوامل موثر بر ریزش مو هستند.

گرچه گاهی اوقات از عوارض یک بیماری مثل کم کاری تیروئید و یا دیابت بارداری به وجود می آید که نیاز به پیگیری پزشکی دارد. سندروم PCOیا تخمدان پلی کیستیک هم یکی از علت ‌های شایع آن در زنان هست.

در بعضی افراد هم  زمینه‌ی ژنتیکی دارد که با دارو قابل کنترل است اما ممکن است در بارداری تشدید شود. همچنین از تغییرات هورمونی هم نباید غافل شد، افزایش سطح هورمون‌ های استروژن و پروژسترون عامل اصلی ایجاد تغییرات مختلف در بدن مادر باردار هست.

موها یکی از اعضای بدن هستند که در دوران بارداری تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار می گیرند. ریزش مو، چرب شدن یا خشکی موها، ضخیم یا نازک شدن تارهای مو و تغییر حالت موها نمونه ‌هایی از اثرات تغییرات هورمونی دوران حاملگی روی موهای مادر است.

از آن جایی که تغییرات هورمونی در بارداری اجتناب ناپذیر هستند، نمی‌توانیم از ریزش مو به طور صد در صد جلوگیری کنیم ولی برای کنترل و کاهش آن توصیه می شود که رژیم غذایی خود را حاوی ویتامین‌ ها و املاح معدنی کافی قرار دهید و از مکمل ‌های حاوی روی، مولتی ویتامین ‌ها و قرص آهن نیز استفاده کنیند.

با اینکه به طور معمول ریزش مو در دوران بارداری نیاز به درمان طبی ندارد، ولی با توجه به شدت و ضعف آن ممکن است نیاز باشد با پزشک مشورت کنید. موارد زیر از جمله درمان‌ های مربوط به ریزش مو هستند:

  1. مصرف مکمل زینک که درواقع حاوی روی هست
  2.  درمان کم کاری تیروئید
  3. رفع کم خونی
  4. مصرف شامپوهای ضد ریزش مو بعد از مشورت با پزشک

اما برای درمان و مراقبت خانگی ریزش مو در بارداری می‌توانید کف سرتان را با روغن نارگیل چرب کنید. همچنین داشتن تغذیه مناسب و سرشار از ویتامین‌ ها و املاح معدنی ازجمله میوه، سبزی‌ ها، فیبر و غلات برای رفع ریزش مو مفید هست. توصیه می‌کنیم از شست و شوی مکرر موها خودداری کنید، پرهیز از شست و شوی روزانه‌ی موها به کاهش ریزش مو کمک بسیاری می کند.

ژل آلوئه ورا یکی دیگر از محصولاتی است که برای پوست و موی سر بسیار مفید می باشد. ژل آلوئه ورا می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد. یکی از اصلی ترین مزایای ژل آلوئه ورا از بین بردن خشکی و عفونت پوست سر می باشد. ژل آلوئه ورا از جمله محصولاتی بوده که می تواند در جلوگیری از ریزش مو در بارداری تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. بدین ترتیب استفاده از روش های سنتی و مواد طبیعی برای جلوگیری از این مشکل در بارداری باعث می شود تا هیچ گونه آسیبی به پوست و مو وارد نشود.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: ریزش مو، ریزش مو در بارداری، جلوگیری از ریزش مو، درمان ریزش مو در بارداری، علت ریزش مو