سیاهی دندان در کودکان

علت سیاه شدن دندان کودکان و پیشگیری از آن

باکتری های موجود در دهان از قندهای غذایی و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. این باکتریها اسید تولید می کنند که به سطح بیرونی دندان (مینا) آسیب می رساند. بزاق به ترمیم این آسیب کمک می کند ، اما اگر به مرور زمان آسیب بیشتری نسبت به ترمیم داشته باشد ، حفره یا “سوراخ” در دندان باقی می گذارد.

دندان های اولیه کودک شما در سن 6 ماهگی شروع به رشد می کند. مهم است که کم کم مسواک زدن با خمیردندان های بی خطر کودک را شروع کنید و به کودک خود اهمیت بهداشت دهان و دندان را آموزش دهید.

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک با قطره آهن

سیاهی دندان کودکان به خاطر عواملی مانند ضعیف بودن مینا به دلیل ژنتیکی، بیماری در کودکی و صدمه دیدن دندان ها و لثه ها به خاطر تصادف قابل پیشگیری نمی باشند، ولی اگرعلت سیاه شدن دندان کودک ، ناشی از مصرف قطره آهن باشد مسلما قابل پیشگیری می باشد.

پس از مصرف قطره آهن، به کودک آب میوه بدهید.

بهتر است پس از اینکه قطره آهن به کودک خورانده شد، به کودک آب پرتقال طبیعی دهید. این پیشنهاد دو علت دارد: اول اینکه نوشیدن مایعات باعث تمیز شدن دندان های کودک شده و دوم اینکه آب پرتقال و یا هر آبمیوه حاوی ویتامین Cموجب جذب بهتر آهن خواهد شد. در صورتی که آبمیوه در دسترس نباشد، استفاده از آب خالی نیز مفید است.

یک روش دیگر نیز رقیق کردن قطره آهن در آب پرتقال است. یعنی قطره آهن را داخل مقداری آبمیوه حل کنید و سپس به کودک دهید تا میل کند.

از بین بردن لکه های سیاه بر روی دندان کودک

برای رفع سیاهی دندان ناشی از قطره آهن استفاده از خمیر جوش شیرین توصیه میشود. به گفته پزشکان استفاده از جوش شیرین در حذف لکه های دندان کودک دو ساله بسیار موثر است. بسته به سن کودک نوپای خود میتوانید با بازی با کودک خود از این روش استفاده کنید زیرا جوش شیرین مزه خوبی برای کودکان ندارد. اگر کودک شما برای استفاده از جوش شیرین مقاومت میکند میتوانید جوش شیرین را روی لیف حمام مالیده و به جای مسواک روی دندان های کودک خود بکشید. اگر از تغیر رنگ دندان ها نگرانی بسیاری دارید میتوانید از تمیز کردن حرفه ای توسط یک دندانپزشک استفاده کنید.

در صورتی که لکه های قهوه ای رنگ و سیاهی دندان اطفال و کودکان هنوز انباشت می شود، از کودک خود بخواهید که هفته ای یک روز در عوض خمیر دندان، دندان های خود را با جوش شیرین مسواک بزند. همانند خمیر دندان، کودک نباید جوش شیرین را قورت دهد.

– استفاده از نی

به عنوان یک مرحله پیشگیری اضافی برای جلوگیری از تماس مکمل رقیق شده با دندان ها از نی استفاده کنید، یا می توانید برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها، قطره آهن را با قاشق چایخوری یا قطره چکان در عقب دهان کودک بریزید، بعد از آن مقداری آب به او بخورانید و فورا دندان های او را با دستمال یا مسواک، پاک کنید.

هنگامی که علت سیاه شدن دندان کودک ، قطره آهن باشد، معمولاً با گذشت زمان محو می شوند. علاوه بر این، همانطور که می دانیم دندان های شیری کودک دائمی نیستند. در ادامه این دندان ها از بین رفته و دندان های دائمی در حدود سن 6 سالگی جایگزین این دندان های می شوند. برای بر طرف کردن لک های ایجاد شده به خاطر مصرف قطره های آهن هیچگاه از سفید کننده ها، دهان شویه ها یا سایر محصولات موجود در داروخانه ها برای کودک خود استفاده نکنید.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: سیاه شدن دندان، سیاهی دندان، جلوگیری از سیاه شدن دندان، دندان سیاه در کودکان