رفع بد فرمی سر نوزاد

راه حل های خانگی رفع ناصافی و بد فرمی سر نوزاد

نوزادان با سری نرم متولد می‌شوند تا مغز بتواند رشد کافی داشته باشد، ‌به‌همین دلیل ساده سر آنها خیلی راحت شکل می‌گیرد. عبور از کانال رحم هنگام تولد می‌تواند باعث شود سر نوزاد تیز یا بیش از حد دراز شود و طی چند روز تا چند هفته شکل و قالبی عجیب پیدا کند، بنابراین این اتفاق برای جمجمه نوزاد طبیعی به‌نظر می‌رسد. اما اگر نوزاد در یک سطح سفت و مسطح بخوابد یا به یک طرف یا به پشت بخوابد، می‌تواند باعث شود سری صاف پیدا کند، طوری که والدین را نگران کند. این حالت که به آن‌ سندروم سر صاف یا پلاژیوسفالی موضعی هم گفته می‌شود اغلب به‌دلیل وضعیت خواب نوزاد یا وجود مشکلی در عضلات گردن ایجاد می‌شود. این مشکل آسیبی به مغز وارد نمی‌کند اما بهتر است بدانید که در صورت مشاهده چنین سندرومی چه اقدامی باید انجام دهید.

سندروم سر مسطح معمولا برای والدین قابل تشخیص است. به‌طور معمول پشت سر کودک یا همان استخوان پس سر در یک طرف تخت است و اغلب در همان سمت موی کمتری هم می‌روید. اگر فردی به سر نوزاد نگاه کند، ممکن است گوش در سمت مسطح کمی به جلو آمده باشد. در موارد شدیدتر ممکن است سر در طرف مقابل سمت مسطح، برآمده شود و پیشانی نیز ناهمواری پیدا کند. اگر علت تورتیکولی باشد گردن، فک و صورت هم ممکن است دچار ناهمواری شوند.

رعایت حالت مناسب سر هنگام خواب : تغییردادن موقعیت سرکودک ناهمواری سر راکاهش میدهد .

مثلا وقتی کودک درگهواره خوابیده است هرچند ساعت یکبار سرش را بطرف دیگر بچرخانید ،یا یک روز کودک را به یک طرف وروز دیگر به طرف دیگر بخوابانید درواقع نباید کودک طولانی مدت دریک جهت باشد.

یک روز به پهلوی راست یک روز به پهلوی چپ و یک روز به پشت

وقتی می خواهید کودک راشیر دهید هم این اصل را رعایت کنید ، دقت کنید که اگر کودک خوابید و سرش را تغییر داد دوباره ان را تنظیم کنید.(ویژه کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند) .

در اغوش گرفتن نتیجه مثبت دارد ، دراغوش گرفتن کودک زمانی که بیدار است فشار ناشی از خوابیدن در گهواره ، تخت را کاهش میدهد .

هرگز زیر سر نوزاد بالشت بزرگ و بلند نگذارید.

کلاه قالب سر نوزاد پیشنهاد میشود ، اگر مشکل فرم سر نوزاد تا4 ماهگی درمان نشود پزشک برای انها کلاه مخصوصی تجویز می کند و همه جای سر بجز قسمت پهن را می پوشاند (کلاه قالب گیری درسن 4تا 6 ماه موثرتر است) زیرا دراین سن جمجمه نرم وقابل انعطاف است.

بچه‌ها را با اینکه ممکن است دچار سندروم سر صاف شوند، باید به پشت بخوابانید تا از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری شود. هرچند هر شب با تغییر موقعیت سر و به شکم خواباندن نوزاد در زمان بیداری خطر ابتلا به سندروم سر صاف هم تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. به خاطر داشته باشید که این سندروم هیچ مشکلی در رشد مغز ایجاد نکرده و باعث تاخیر رشد یا آسیب مغزی نمی‌شود.

ما در اینستاگرام