مولتی ویتامین نوزاد

مولتی ویتامین و وروش های استفاده از آن برای کودکان

مولتی ویتامین نوزاد و رشد کودک.کودک در سنین نوزادی نیاز به مراقبت کامل به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف دارد. حتی کمبود جزئی برخی مواد ریز مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی) می تواند منجر به بروز صدمات جدی گردد که شامل موارد زیر است:

کم وزنی، رشد ناکافی و عدم بلوغ کامل جسمانی

ضریب هوشی پایین و یا حتی اختلالات ذهنی

کم اشتهایی یا از دست دادن کامل اشتها

کاهش مقاومت در برابر بیماری ها

ویتامینA

ضروری در تقویت سیستم بینایی کودکان، تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش مقاومت در برابر بیماری های مسری و پیشگیری از التهابات پوستی

ویتامینB1

کمک به هضم بهتر غذا و افزایش اشتها، افزایش رشد و میزان یادگیری

ویتامینB2

موثر در حفظ سلامت پوست، مو و ناخن ها، افزایش قدرت بینایی و کمک به شادابی کودکان

ویتامینB3

بهبود اشتها و افزایش متابولیسم بدن

ویتامینB6

موثر در شکل گیری گلبول های قرمز خون، تنظیم متابولیسم مواد غذایی در نوزادان، تقویت سلامت لثه ها و دندان ها و افزایش سیستم ایمنی نوزاد

در مواردی که کودک به دلیل کمبود ویتامین دچار بی اشتهایی است با مصرف مولتی ویتامین اشتهای خود را به دست می آورد.

چگونه باید مولتی ویتامین مناسب انتخاب کرد؟

اولین موردی که باید در تهیه مولتی ویتامین در نظر داشت ترکیب تغذیه‌ای آن است. بهترین مولتی ویتامین‌ها شامل تمام ۱۳ویتامین ضروری و ۱۴ماده معدنی ضروری هستند که بدن به آنها نیاز دارد. ویتامینA، C وD، کلسیم و آهن بخصوص برای کودک در حال رشد مهم می‌باشند

از مولتی ویتامین‌هایی که شامل رنگ‌ها یا طعم‌دهنده‌ها و شیرین کننده‌های مصنوعی هستند برحذر باشید. از ویتامین‌های به شکل پاستیل که اغلب از شربت ذرت شیرین تهیه شده‌اند پرهیز کنید. قند نه تنها غیر ضروری بوده و برای دندان‌های کودک مضر است، بلکه یک پیام گیج کننده را به کودک می‌فرستد که ویتامین‌ها آبنبات هستند. به دنبال مولتی ویتامین‌هایی باشید که به جای مواد مصنوعی از غذاهای کامل تهیه شده‌اند .

در صورتی که کودکی دچار آلرژی باشد، نباید به او مولتی‌ویتامین داده شود چون ماده رنگی موجود آن باعث تشدید حساسیت و عوارض آن خواهد شد. بنابراین باید به کودکانی که دچار آلرژی مادرزادی و گونه‌های قرمز هستند یا سابقه حساسیت شدید در خانواده آنها وجود دارد، قطرهAD داده شود.

قطرهAD یا مولتی‌ ویتامین، کدام بهتر است؟

ارجحیتی در مصرف نوع خارجی مولتی‌ویتامین و ویتامینAD نسبت به نوع ایرانی وجود ندارد. البته مصرف نوع خارجی آن به شرطی که مقادیر مولتی‌ویتامین آن 1500 واحد در سی‌سی یا میلی‌لیتر و ویتامینAD، 400واحد باشد، اشکالی ندارد در غیر این صورت (اگر مقادیر گفته شده به این میزان نباشد) نه نوع خارجی و نه نوع ایرانی آن مفید نخواهد بود.

والدین باید بدانند مصرف قطره آهن و ویتامینAD در کودکان صرفا به خاطر وزن‌گیری نیست، بلکه همه شیرخواران دچار کمبود آهن و ویتامینD هستند بنابراین باید با دادن قطره آهن،AD یا مولتی ‌ویتامین نیاز بدن به این ویتامین‌ها تامین شود. بی‌توجهی به این مساله و عدم دریافت ویتامینD به میزان کافی و هر روز می‌تواند زمینه را برای ابتلا به نرمی استخوان فراهم کند.

علاوه بر این، کمبود ویتامینD و همچنین ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند باعث ابتلای کودک به پای پرانتزی شود.

ما در اینستاگرام

کلمات کلیدی: ویتامین برای نوزادان، ویتامین های مناسب نوزادان، بهترین ویتامین ها برای رشد کودک